Продовження роботи над звуком [к], буквами К, к

Тема. Калина – національний символ України. Продовження роботи над звуком [к], буквами  К, к.
Мета: закріплювати вміння учнів читати склади, слова, речення з новою буквою; розвивати зв’язне мовлення, спостережливість; виховувати старанність, інтерес до навчання, бережливе ставлення до природи.
Обладнання: предметні малюнки, звуко-складові моделі та фішки до них, фігурки півника та двох мишеняток, складова таблиця, піраміди слів.
Хід уроку
I. Організаційний момент
— Подаруйте, діти, мені свої гарні, милі, світлі усмішки — і по­чнемо урок.
II. Повторення вивченого матеріалу
1 Гра «Утвори слово»
— Яка буква спільна в усіх словах? Покажіть її.
— Який звук вона позначає на письмі? Наведіть приклади.
2 Повторення скоромовки, вивченої на попередньому уроці
3 Бесіда
— Пригадайте, герої якої казки завітали до нас на минулому уроці? Які казки ви знаєте, що дружать з буквою к («ка»)?
III. Повідомлення теми і завдань уроку
У назвах казок різних буква «ка» є,
І ви щойно всі їх згадали.
А ось подивіться — завітали сюди
Герої казок цих цікавих.
   Назвіть, хто саме завітав до нас на урок, з якої вони казки.
Перегляд фільму «Круть та Верть»
— Півник та мишенята Круть і Верть приготували для вас різні завдання.
IV. Закріплення навичок читання складів та слів
1 Робота зі складовою таблицею
2 Читання пірамідок слів
— Які слова на уроці ми вже читали?
Фізкультхвилинка
Рано півник уставав,
Голосок свій подавав:
«Ку-ку-ріку, ку-ку-ріку».
Раз знайшов він колосок
І поклав його в мішок.
До млина із ним пішов
І на борошно змолов.
І щоранку залюбки
Випікав він пиріжки.
Ой, які ж вони смачні,
І рум’яні, й запашні!
V. Робота за Букварем (с. 48)
1 Читання слів: вінок, віник, вікно
— Щоб пояснити їх значення, зазирнемо до нашого «словничка-сундучка».
• Вінок — квіти, листя, гілки, сплетені в коло, яким найчастіше прикрашають голову; ще — покладають на могили, до пам’ятників.
• Віник — зв’язаний жмуток стеблин, лозин, гілок для підмітан­ня долівки, підлоги, обмітання чого-небудь.
• Вікно — отвір у стіні приміщення для світла й повітря, а також рама з шибками, яка закриває цей отвір.
— Чим ці слова подібні?
— Чим відрізняються?
— Складіть речення зі словом: перший ряд — вінок, другий — віник
2 Читання речень
— Назвіть слова зі звуком [к] і вкажіть його місце в слові.
— Поясніть вживання великої літери.
3 Ознайомлення з рукописним шрифтом
— Прочитайте текст.
— Скільки у ньому речень?
— Яке слово пропущене у третьому реченні?
— З якою інтонацією слід читати друге речення?
Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
Оченята роблять вправи:
Вліво, вправо, вліво, вправо.
Потім вгору, потім вниз
Оченятами дивись! (Водимо очима протягом 2 хв.)
4 Бесіда про калину
— Що таке калина?
   Що вам відомо про цю рослину?
Калина — кущова рослина з білими невеликими квіточками та гіркими чи кисло-солодкими ягодами, зібраними в кетяг, а та­кож — ягоди цієї рослини.
Легенда про походження назви "калина"
Колись давним-давно на нашу землю хто тільки не нападав. І ось налетіли турки. А було це ще за часів Київської Русі. Розлетілася тоді чутка, що головного турецького воєводу отруєною стрілою поранено, а отрута смертельна. І тому, хто врятує воєводу, обіцяли нагороду. Багато лікарів приїхало звідусіль, знахарів, але ніхто не зміг допомогти. Тоді прийшла в табір дівчина. Хоч в убогій одежі, та така красива, що неможливо було від неї очей відвести. Воєвода звелів пропустити її.
 Увійшла дівчина в його шатро і не вклонилася, а стояла з гордо піднятою головою. Слуги кинулися до неї і занесли над її головою меч, та воєвода зупинив їх.
 — Скажи, чому ти не вклонилася мені? Я завоював півсвіту, мені царі вклоняються, — сказав воєвода.
 А дівчина відповіла:
 — Ти мені повинен вклонитися, бо ти прийшов у мій дім, на мою землю. Тебе я не боюся. Ти через два дні помреш, а дорожчого за життя на цім світі немає нічого.
 Воєвода зблід.
 — Якщо ти не допоможеш мені своїм пророцтвом, я звелю відрубати тобі голову.
 Дівчина сказала:
 — Приснився мені сон. У сні я бачила орла. Носом він схожий на тебе. Він палив міста і села, а людей гнав у рабство у свою державу. Так йому щастило 307 днів. На 309 — він помер від отруєної стріли. Ось, воєводо, відрахуй всі дні твоєї слави.
 Коли його слуги відрахували, все точно зійшлося.
 — Що ж ти від мене хочеш? — спитав він.
 — Найперше, вклонися до самої землі святої, і слуги твої нехай вклоняться.
 Впали воєвода і всі слуги до самої землі.
 — А тепер слухай, — сказала дівчина. — Життя тобі поверну. Відпусти всіх полонених у свої оселі. Їм треба сіяти, орати, дітей ростити. Покинь мою землю, кров'ю своєю напиши, що ніколи не прийдеш грабувати мій народ.
 — Зроблю як скажеш. Тільки дай обіцянку, що підеш зі мною.
 — На все піду за свій народ, завойовнику, — відповіла дівчина.
 Вона вилікувала воєводу і поїхала з ним, а від'їжджаючи, прощаючись із сестрою Калиною, сказала: «Твоїм ім'ям, сестро, я назву цю рослину, яку я найбільше люблю, бо росте вона в найкращих куточках, милує людей своєю красою і повертає їм здоров'я». З того часу і пішла назва калина.
 Кущ калини — це не тільки окраса, це й глибокий символ, наша спадщина. Калина — це символ красивої української дівчини, символ дитини, символ України.
 У народі є такі прислів'я: «Ой рясна, красна в лузі калина, а ще найкраща в батька дитина», «Без верби й калини нема України».
5 Опрацювання тексту «Калина»
1) Перегляд тексту учнями
— Прочитайте назву тексту.
   Як ви гадаєте, про що йтиметься в ньому?
— Скільки речень у тексті? Чому ви так вважаєте?
2) Читання тексту
3) Робота над змістом
— Що коло калини?
— Що на калині?
— У кого вінок?
6. Зіставлення звукової моделі та малюнків
— Назвіть предмети, зображені на малюнках.
rak  567020. Фото реки, фотографии рек, реки рисунки, картинки рек, постеры Реки, плакат Реки                              

- о - о - о
— До якого слова підходить подана звуко-складова модель?
7. Розвиток зв’язного мовлення
— Розгляньте малюнок на розвороті.
— Кого і що ви на ньому побачили?
— Яке речення з тексту підходить до цього малюнка?
— Складіть свої речення.
Учні складають свої речення і вибірково записують їх графічно.
8. Робота над прислів’ями
VI. Підсумок уроку
З якою буквою були пов’язані всі завдання, отримані від на­ших героїв?
- Прочитайте слова.
— Що ви запам’ятали про калину?


Комментариев нет:

Отправить комментарий